CSI niedawno wygrało przetarg wart 5 milionów dolarów na leasing komputerów stacjonarnych i laptopów. Naszym konkurentem była własna firma leasingowa dostawcy, która zgłosiła bardzo konkurencyjną stawkę. Tak konkurencyjną, że w zasadzie klient pomyślał, że decyzja jest prosta. Początkowo.
Kiedy przedstawiciel handlowy CSI zasugerował, że cennik konkurencji jest nierealny, dyrektor działu informatycznego przeczytał umowę raz jeszcze. Oto, co znalazł: konkurent zarezerwował sobie prawo do dodatkowej jednomiesięcznej opłaty na koniec każdego okresu leasingowego. Ten drobny szczegół wyeliminował różnicę między dwiema stawkami leasingowymi i spowodował, że zaczęto postrzegać firmę jako nieuczciwą.
Jedynym sposobem na porównanie ofert leasingowych jest dokładne przeczytanie ostatecznej wersji. Niskie stawki nic nie oznaczają, jeśli prowadzą do zapłacenia kar, które długoterminowo kosztują więcej.
Poniżej zamieszczamy kilka pytań, które pomogą uniknąć podobnych pułapek:
- Czy umowa obejmuje dodatkowe koszty, tj. depozyty, opłaty za zaopatrzenie lub opłaty wykonawcze?
- Jak bardzo elastyczny będziesz mógł być po wygaśnięciu umowy leasingu? Wymagania dotyczące zakupu sprzętu, przedłużenia leasingu lub wymiany sprzętu przez tę samą firmę są niekorzystne.
- Jak będzie wyznaczana wartość rynkowa przy zakupie sprzętu? Czy istnieją procedury szacowania wartości przez stronę trzecią w przypadku, gdy dwie strony nie mogą dojść do porozumienia?
- Czy procedury utylizacji są trudne lub niemożliwe? Na przykład czy konieczne jest użycie oryginalnego opakowania lub dołączenie urządzeń peryferyjnych, instrukcji obsługi, kabli?
To tylko kilka przykładów potencjalnych problemów, które mogą się pojawić. Najważniejsze, aby dokładnie czytać ostateczną wersję, porównać podobne do siebie fragmenty umów i zawierzyć instynktowi; wtedy dokonasz dobrego z punktu widzenia ekonomicznego i zdrowego rozsądku wyboru.